Code - Yazılım Atölyesi

Code - Yazılım Atölyesi

NEDEN ÇOCUKLAR İÇİN YAZILIM ATÖLYESİ

Çocuklarımız internet dilini en iyi şekilde öğrenerek aynı zamanda tüm Dünya ile iletişime geçebilecektir.
Üstün zekalı ve yetenekli çocukların eğitiminde bilişim teknolojilerinin önemi tüm dünyada kabul edilen önemli bir gerçektir. Bilişim teknolojileri yalnızca eğitimlerin verimliliğini değil çocuklarda;
           

  • Problem çözme becerileri geliştirme
  • Neden-Sonuç ilişkileri üzerinde düşünme
  • Sistemli düşünme
  • Yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirme gibi konularda önemli bir etkiye sahiptir.
 
Yazılım atölyesi, üstün zekalı ve yetenekli çocukların karmaşık problemlere duyarlılığı, bilgisayar teknolojilerine ilgileri ve alternatif düşünmeleri konusunda önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır. 

ÜRETİM ODAKLI TEKNOLOJİ EĞİTİMİ
 
 Son dönemde yüksek teknolojiye yatırım yapan ülkelerin, Dünyada ekonomik ve   siyasal alanda daha çok söz sahibi olacağı açıktır. Örneğin, ABD ve Japonya,  milli   gelirin yüzde 40.1'ini bilgi teknolojilerine harcamaktadır.


Ayrıca çağımızda ticari dehaların hemen hemen hepsi bilgisayar teknolojileriyle uğraşan yeni nesillerden çıkmıştır ve bunlar google, facebook gibi dünya devi şirketlere dönüşmüşlerdir.

Gelecekte de bilgi teknolojilerinin katma değerinin artarak devam edeceği gerçeğinden hareketle; Teknolojiyi kullanan değil, üreten insan kaynakları yetiştirme hedefiyle Code programı çerçevesinde Türkiye’de ilk defa YENİÇAĞ Kolejlerinde, öğrencilerimize program yazmayı sağlayan bilgisayar kodlama dersleri verilecektir.


Dünyadaki bir çok bilişim firmasının kurucularının en önemli ortak özelliklerinden biri, bilişim teknolojileri ile bir şeyler üretmeye çocuk yaşlarında başlamış olmalarıdır.

Apple’in kurucusu Steve Jobs, “ Bir komşusu tarafından 9 yaşında iken kendisine hediye edilen oyuncak elektronik devreleri kullanmasıyla, teknolojinin aslında çok basit bir şey olduğu ve işin sadece yaratıcılıkta bittiğini, özgüvenini kazandığını ve bu anlamda çocukluğunun çok şanslı geçtiğini” ifade etmiştir.